12.11.12

„SUVA“ sukavabrikus

Pea inimesekõrgune rohmakalt nurgeline masin puriseb-väriseb arusaamatult, kuni sülitab selle ette asetatud korvikesse musta soki. Ja nii iga paarikümne sekundi järel. Ma polnud midagi nii naljakat ammu näinud. Sokimasin!

Käisime eelmisel nädalal vist lausa paarikümne huvilisega järjekorras esimesel EKA kommunikatsiooni ja välissuhete osakonnas töötava Gregor Tauli organiseeritud tuur-arutelul kunagises „Rauaniidi“, hiljem „Punase koidu“ ja praeguses „SUVA“ vabrikus Kalamaja piiril, ürituse suuremaks eesmärgiks tutvuda üksteise järel silmast silma variantidega, mis jäid sõelale sellesuvisel EKA alternatiivsete kodude otsingul. Häirida ei lastud end asjaolust, et EKA juhtkond hoiab endiselt väga kramplikult kinni oma ajaloolisest Tartu mnt 1 krundist ja vist ikka endiselt ka julmalt nullitud arhitektuurse ideega majaprojektist.

1930ndate alguses valminud ning nõukaajal tublisti täiendusi saanud vabrikuhoone sobivusest EKA vajadustele ma juba suvel kirjutasin, ja nüüd, näinuna neid ruume natuke ka lähemalt, olen veel sügavamalt veendunud, et tegemist oleks kunstiülikoolile väga mõnusa materjaliga. Paraku küsib hoone omanik EKA jaoks liiga suurt raha (oli see € 25 miljonit?), mistõttu on tõenäoline, et juba mitte liiga kauges tulevikus näeme siin kõrgkooli asemel hoopis luksushotelli... Kahju!

Järgmine arutelu ja loodetavasti ka tuur keskendub Telliskivi loomelinnaku kvartalile, eks täpsem aeg selgub peagi. Seniks aga pisike fotoseeria hubasest sukavabrikust.

Kuulsate akendega idapoolne trepikoda.

Ajaloolise mahu kõrgeim korrus, selle peale jääb nõukaajal välja ehitatud pööningukorrus. Vaade ida suunas.

Vaade Kalamaja (põhja) suunas. Ruum on hämar, kuna akende ülemised osad on kinni kaetud.

Vaade läände, ajaloolise mahu tagumisele otsale. Tervet korrust kannavad vaid üksikud raudbetoonsambad.

Kodune 1.

Kodune 2.

Kodune 3.

Kodune 4.

Mait Väljase ettekandest.

Ajaloolise mahu läänepoolne liftiga trepikoda. Algselt pääses siit uksest pööningule?

Kaunid vanalinnavaated avanevad tervele lõunapoolsele küljele.

Nõukaaegne maht, 4. korrus – siin veel tootmine tasapisi käib.

Samas.

Samas, korrus kõrgemal. Kõik fotod: JK – 8. novembril 2012

Kommentaare ei ole: